';

Fotografia ślubna Limanowa

Fotografia ślubna Limanowa daje Młodym Parom z tego regionu wyjątkową możliwość, aby zatrzymać w czasie najpiękniejsze chwile ich życia. Po tygodniach, a nawet długich miesiącach przygotowań do ślubu wreszcie przychodzi ten cudowny dzień. Pan Młody przyjeżdża po swoją Wybrankę, która wypatruje go z niecierpliwością, a fotograf ślubny wtapia się w tło wydarzeń, bacznie je obserwując i rejestrując każdy szczegół – od uśmiechu radości, przez łzy wzruszenia i szczęścia, na dodatkach ślubnych kończąc. Bo tego dnia wszystko jest ważne. A najważniejsi jesteście Wy!

Fotografia ślubna Limanowa

Fotograf na ślub, którego wybierzecie, powinien nie tylko posiadać w swoim portfolio zdjęcia, które będą Wam się podobać, lecz także powinien spełnić szereg dodatkowych wymagań. Zacznijmy od jednego z najważniejszych elementów, o którym Młode Pary bardzo często nie mają pojęcia. Rzecz dotyczy uprawnień do fotografowania w obiektach sakralnych. Fotografia ślubna Limanowa oraz sąsiednie miejscowości posiadają wiele pięknych kościołów (w tym kościoły zabytkowe), w których ceremonia ślubna może wyglądać bardzo dostojnie. Na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Jednak aby fotograf mógł w ogóle wykonywać swoją pracę podczas Mszy Świętej, musi ukończyć kurs fotografii liturgicznej. Ukończenie kursu poświadczone jest przez diecezję wydaniem fotografowi  specjalnej legitymacji, która ważna jest na terenie całego kraju. Ten dokument daje pewność, że ksiądz zgodzi się na wykonywanie zdjęć  w trakcie ceremonii ślubnej.

fotograf na wesele Limanowa

Jako fotograf ślubny posiadam oczywiście odpowiednie uprawnienia, gdyż nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby ksiądz zakazał mi fotografowania w trakcie ślubu, w wyniku czego Młoda Para nie otrzymałaby zdjęć z najważniejszych chwil ich wielkiego dnia. Osobną kwestią jest sprawa kulturalnego zapytania się księdza, który będzie celebrował Waszą mszę ślubną, czy zgadza się na wykonywanie zdjęć. Fotografia ślubna Limanowa zobowiązuje fotografa, który powinien o to zadbać, bo choć posiada odpowiednie uprawnienia, to fakt zapytania księdza o zdanie daje kapłanowi  do zrozumienia, że fotograf liczy się z jego zdaniem i szanuje go jako gospodarza świątyni. Dzięki temu ksiądz jest bardziej przychylny pracy fotografa i jeszcze nigdy nie spotkałam się z odmową możliwości wykonywania zdjęć ślubnych.

plenerowa sesja ślubna Limanowa

Cecha poprzednia łączy się z cechą kolejną – Wasz fotograf ślubny powinien wykazywać zaangażowanie w trakcie dnia ślubu. Jest to kolejna bardzo istotna i pożądana cecha, którą powinien posiadać profesjonalny fotograf na ślub. Nie tyczy się to tylko i wyłącznie samego wykonywania zdjęć ślubnych, ale również okazywania Wam wsparcia. „Udobruchanie” księdza, przypomnienie o kolejnym punkcie harmonogramu dnia, pomoc w zapięciu sukni ślubnej, kilka słów na dodanie otuchy w momencie największego stresu? Dosłownie przeżywam ten dzień z Wami.

fotografia ślubna Limanowa

Fotograf na wesele w Limanowej

Fotograf na wesele, którego cechuje zaangażowanie w wykonywaną pracę, wykona zdjęcia wszystkich kluczowych momentów w trakcie dnia ślubu oraz wszystkich elementów i zdarzeń, na których zależy Młodej Parze. Zdarza się bowiem, że pomimo braku zaistnienia sytuacji losowych, uniemożliwiających wykonanie odpowiedniego zdjęcia, fotograf oddaje Młodej Parze reportaż ślubny, w którym są zdjęcia tylko jednej osoby z przysięgi, nakładania obrączek, czy też przyjmowania Komunii. Osobiście wykonuję zdjęcia zarówno Panny Młodej oraz Pana Młodego w trakcie momentów kluczowych.

fotograf na wesele Limanowa

Profesjonalny fotograf zna doskonale zasadę, aby poza wydarzeniami z udziałem Młodej Pary i gości weselnych, wykonać dodatkowo zdjęcia wszystkich tych elementów, w które Nowożeńcy włożyli swoją pracę, serce, czas i pieniądze. Dlatego też zawsze wykonuję zdjęcia wszelkich dodatków ślubnych, wystroju, skupiam się na szczegółach, starając się dostrzec to, na czym Młodej Parze zależało w trakcie planowania dnia ślubu. Panna Młoda ma suknię ślubną z trenem, piękne kolczyki oraz idealny manicure, a Pan Młody spinki przy mankietach, markowe perfumy i bukiecik w butonierce? Te i wiele innych szczegółów koniecznie muszą znaleźć się na zdjęciach ślubnych! Tym właśnie cechuje się profesjonalna fotografia ślubna. Rzecz dotyczy oczywiście także wystroju wokół domu Pani Młodej i Pana Młodego, kościoła, sali ślubnej oraz wszelkich dodatkowych atrakcji, które Młoda Para przygotowała dla swoich gości weselnych.

zdjęcia ślubne Limanowa

Fotograf ślubny z Limanowej

Kolejną cechą, wiążącą się z zaangażowaniem, jest profesjonalna obsługa klienta. Fotografia ślubna w Limanowej powinna skupiać wyłącznie fotografów, z którymi Młoda Para może nawiązać bezproblemowy kontakt na wiele różnych sposobów. Kontakt telefoniczny, SMS-owy, e-mailowy oraz poprzez media społecznościowe – możliwości jest wiele, ważne jednak, aby fotograf ślubny Limanowa był dostępny i sprawnie odpowiadał na zapytania. Często zdarza się, że wykonawca zlecenia pracuje na etacie w zupełnie innym zawodzie, a fotografią zajmuje się hobbystycznie, dorabiając sobie do pensji. W takim przypadku nie możemy mówić o profesjonalizmie i liczyć na obsługę na wysokim poziomie. Dotyczy to nie tylko kontaktu z „fotografem”, ale także jakości wykonanych zdjęć, ich obróbki oraz czasu, jaki zostanie poświęcony na te czynności.

tort na przyjęciu weselnym

Fotograf ślubny powinien posiadać solidny warsztat twórczy. Jest to następna, bardzo istotna cecha. Warto zapytać, czy fotograf w trakcie wykonywania zdjęć pracuje na trybie manualnym, czy może głównie automatycznym. Wyłącznie praca na trybie manualnym daje fotografowi ślubnemu pełną kontrolę nad tym, jak będą wyglądać zdjęcia. Praca w tym trybie wymaga nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia zdobytego podczas wykonywania ślubnych zdjęć reportażowych oraz ślubnych sesji plenerowych. Natomiast tryb automatyczny sprawia, że efekt finalny może być daleki od tego, jaki w zamyśle chciał uzyskać fotograf. A większości zdjęć nie da się powtórzyć… Młoda Para nie nałoży sobie ponownie obrączek i na zawołanie nie powtórzy momentu wyjścia z kościoła, jeśli zdjęcie wyjdzie zbyt ciemne, prześwietlone lub nieostre. Profesjonalny fotograf wie to wszystko doskonale, dlatego też pracuje na trybie manualnym i dobiera nastawy tak, aby zdjęcia ślubne Limanowa były w pełni udane.

wesele w Limanowej

Mając odpowiedni materiał zdjęciowy, fotograf przechodzi do kolejnego etapu pracy twórczej, jakim jest etap postprodukcji, czyli obróbki (retuszu) zdjęć ślubnych. Jest to kolejna bardzo ważna rzecz, na którą często Młode Pary nie zwracają uwagi. Wybór fotografa na Wasz ślub dokonywany jest zazwyczaj po obejrzeniu zdjęć w portfolio. Portfolio ślubne zawiera jednak najczęściej wybrane, najlepsze zdjęcia, którymi fotograf może się pochwalić. Daje to co prawda ogólny pogląd na styl, jakim posługuje się fotograf ślubny Limanowa, lecz nie daje możliwości poznania, jak wygląda pełen reportaż ślubny. Zdarzają się sytuacje, gdzie zdjęcia reportażowe mają zupełnie inny poziom, niż zdjęcia z portfolio. Osobiście udostępniam przyszłym Młody Parom wgląd nie tylko w samo portfolio, ale także w historie ślubne, które stanowią skrót z pełnego reportażu z dnia ślubu. Dzięki temu możecie o wiele lepiej poznać, jak wygląda finalny materiał, stworzony w ramach usługi, którą jest fotografia ślubna.

reportaż ślubny Limanowa

Obróbka zdjęć to tak naprawdę największa część pracy fotografa ślubnego, która bardzo często nie jest w ogóle dostrzegana. Niestety, ale nadal panuje przekonanie, że fotograf przychodzi na ślub, „pstryknie” fotki i za jeden dzień bierze tyle pieniędzy… Retusz zdjęć jest natomiast procesem bardzo pracochłonnym i jednocześnie pracą, której Młoda Para nie widzi – w przeciwieństwie do dnia ślubu, w którym obecność fotografa jest zauważalna. Fotografia ślubna poddawana profesjonalnej obróbce zdjęć wymaga dużych nakładów pracy, co przekłada się na czas realizacji zlecenia. Zatem jeśli otrzymacie ofertę, gdzie fotograf ślubny oferuje Wam np. 700 zdjęć, które oddaje po dwóch tygodniach, a do tego nie jest fotografem z zawodu, lecz dorabia sobie do etatu w innym zawodzie i zdjęcia obrabia nocami po powrocie z pracy, to sami możecie domyślić się, jakim poziomem będzie cechowała się taka „obróbka”. W tego typu sytuacjach ciężko mówić o retuszu – bardziej zasadnym byłoby powiedzieć, że jest to podstawowa korekta zdjęć, która obejmuje wyłącznie korektę kadru, poprawienie kontrastu, jasności oraz kolorystyki zdjęcia, często również nałożenie automatycznego filtra na zdjęcie, który wywiera na Młodej Parze wrażenie, że fotograf dokonał rzetelnej obróbki.

przygotowania Panny Młodej zdjęcia

W dniu Waszego ślubu najważniejsi jesteście Wy. Z takim zamysłem wykonuję retusz zdjęć ślubnych. Jest to proces, w którym oprócz podstawowej korekty zdjęcia, całkowicie skupiam się na Młodej Parze. Retuszuję m.in. skórę twarzy, usuwając niedoskonałości, zachowując przy tym fakturę skóry. Nie stosuję przy tym często używanego w branży ślubnej efektu rozmycia, który ma wygładzić skórę, lecz powoduje jednocześnie utratę ostrości i szczegółów. Jako fotograf na wesele Limanowa usuwam również niedoskonałości z ubioru Panny Młodej i Pana Młodego. Często usuwam także zbędne, odciągające uwagę elementy widoczne w tle zdjęcia (szczególnie w przypadku plenerowych zdjęć ślubnych). Zdjęcia nie są obrabiane masowo na presetach w Lightroomie lub akcjach w Photoshopie, lecz każde zdjęcie jest retuszowane oddzielnie z odpowiednią dla niego dbałością o detale, ponieważ zależy mi na maksymalnym zadowoleniu Młodej Pary z otrzymanych zdjęć ślubnych.

Jak wybrać dobrego fotografa na wesele?

Przed dokonaniem wyboru fotografa na wesele należy oczywiście sprawdzić opinie osób, które skorzystały z jego usług. Najczęściej możemy zrobić to odwiedzając profil fotografa na Facebooku oraz czytając opinie użytkowników w wizytówce w Google. Opinie moich Młodych Par oraz ich oceny znajdziesz poniżej oraz na podstronie O mnie.

Dnia ślubu nie można powtórzyć, tak samo jak wykonywanych w jego trakcie zdjęć ślubnych. Dlatego warto wcześniej przemyśleć decyzję o wyborze odpowiedniego usługodawcy. Fotograf ślubny z Limanowej (lub okolic), którego wybierzecie powinien:

 • posiadać ukończony kurs fotografii liturgicznej, poświadczony odpowiednią legitymacją,
 • wykazywać zaangażowanie – zarówno w wykonywaną pracę, jak i względem Młodej Pary,
 • umożliwiać bezproblemowy kontakt – telefonicznie, e-mailowo, czy też poprzez media społecznościowe,
 • dysponować nie tylko profesjonalnym sprzętem fotograficznym, ale również potrafić obsługiwać go w pełni w trybie manualnym,
 • sfotografować nie tylko najważniejsze momenty dnia ślubu, ale także dodatkowe szczegóły, które stanowią idealne uzupełnienie reportażu ślubnego,
 • umieć uchwycić na zdjęciach chwile pełne naturalnych emocji zamiast sztucznego pozowania,
 • na etapie obróbki zdjęć – wykonywać nie tylko podstawową korektę obrazu, ale także zaawansowany retusz,
 • prezentować się nienagannie pod względem kultury osobistej oraz adekwatnie do okazji pod kątem ubioru,
 • działać „w tle”, czyli fotografować nie przeszkadzając Młodej Parze i gościom weselnym w celebrowaniu dnia ślubu,
 • potrafić zaproponować ciekawe miejsca do realizacji ślubnej sesji plenerowej zarówno w okolicy Limanowej – np. Dwór Marsów, jak i poza nią.

Rabat na zdjęcia ślubne

Jeśli czytasz te słowa, to oznacza, że lektura całego artykułu jest za Tobą. Cieszy mnie to ogromnie! Za takie zaangażowanie w poszukiwanie dobrego fotografa na ślub należy Ci się nagroda! Jeśli zarezerwujesz u mnie usługę fotografii ślubnej, otrzymasz rabat 50 zł od ceny wybranego pakietu z aktualnej oferty. Aby uzyskać zniżkę podaj hasło BETTER-OFFER w treści wiadomości z zapytaniem o wolny termin i ofertę.

Poznaj opinie moich Młodych Par

0
Opinie na Facebooku

5.0 na 5.0 na podstawie opinii 24 użytkowników

0
Opinie w Google

5.0 na 5.0 na podstawie opinii 12 użytkowników

Zapytaj o termin / Otrzymaj ofertę  Dane przekazane w trakcie kontaktu za pomocą formularza kontaktowego, e-mailowego lub telefonicznego zostaną wykorzystane wyłącznie
  w celu kontaktu zwrotnego zgodnie z Polityką Prywatności.